Onun Adı Gevrek

BENZEMEZ KİMZE SANA MÜZEYYEN…

20. YILDA ZİRVEDE – SHAWSHANK REDEMPTION 20 YAŞINDA

WiFi Bağlantısını Hızlandırmanın 8 Basit Ama Etkili Yolu

KADER CESURLARA GÜLER – JOHN WICK

Sinema 25 Ocak 2015
27.666 views

**** Dikkat…!! Film hakkında spoiler içerir ****

**** Filmi izlememiş olanlar lütfen yazının sonundaki “İNTERAKTİF” fragmanı izlesinler. Filmi izledikten sonra tekrar yazıya dönüp okumayı unutmayın ****

Çocukken hiç istemediğiniz bir kavgaya girmeye mecbur bırakıldığınız oldu mu hiç? Ya da gençliğinizde, yer almak istemediğiniz bir rekabete, mücadeleye, kapışmaya çekildiğiniz? Veya daha önce hiç kapatmak istediğiniz bir sayfayı tekrar açmaya zorlandığınız oldu mu?

John Wick‘in başına da aynısı geliyor. Eski bir tetikçi olan John Wick, karısının ölümü sonrası eski hayatından uzaklaşmaya ve karısından kalan son hatıra olan şirin köpekle kendisine yeni bir gelecek çizmeye çalışmaktadır. Ancak arabasını çalmak için evine girenler köpeğini öldürünce olanlar olur ve John Wick kapatmaya çalıştığı sayfaları tekrar açmak zorunda kalır.

 

Live A+ - John Wick

 

Keanu Reeves‘in kariyerinde adı “John” ve türevlerinden oluşan rollerle dolu:

 2014 John Wick John Wick

 2012 Generation Um… John

 2005 Constantine John Constantine

 1995 Johnny Mnemonic Johnny Mnemonic

 1993 Much Ado About Nothing Don John

 1992 Dracula Jonathan Harker

 1991 Point Break Johnny Utah

Film baştan sona aksiyon dolu. Çatışmalar, cinayetler, dağılan beyinler ve sıçrayan kanlarla dolu sahneler ardı ardına geliyor ancak akış öyle iyi ayarlanmış ki bu durum izleyiciyi hiç rahatsız etmiyor. Filmlerde yer alan silahlar ile ilgili bilgilerin yer aldığı Internet Movie Firearms Database sitesine göre filmde tam 16 farklı çeşit ateşli silah kullanılmış. Yani aksiyonu seviyorsanız bu film tam size göre.

 

Live A+ - John Wick

 

Ancak öte yandan film boyunca hem atmosferlerde, hem de karakterlerde inanılmaz düzeyde bir “karizma” da neredeyse elle tutulabilecek denli öne çıkıyor. Başta John Wick olmak üzere filmdeki tüm karakterler kendi çaplarında bir efsane tadında tasarlanmış ve çatı bu “karizma” temelinin üzerine kurulmuş. Kötü adamların bile büyük bölümü bu “karizma” dan sebeplenmiş. Bu etkileyici duruştan sadece arabasını çalıp köpeğini öldürerek adamımızın düzenin bozan ve tabii ki intikam almak üzere peşlerine düştüğü Rus mafya patronu Viggo‘nun oğlu Iosef mahrum bırakılmış.

 

Live A+ - John Wick

 

Doğal olarak bu karizmanın zirve yaptığı karakter John Wick. Keanu Reeves canlandırdığı karaktere bu zırhı masalsı bir duruşla giydirmiş. Fakat bu masalsılık hem film hem de izleyici için bir riski de yanında getiriyor. Filmin tadına daha fazla varabilmek için bu masalsılığı kabul ederek izlemenin yardımcı olacağı görüşündeyiz. Zira, gerçekçiliği sorgulamaya çalışan izleyicinin bu “karizma” bombardımanının arkasında kendine mutsuz olacağı bir çok sebep bulması muhtemel.

 

Live A+ - John Wick

 

Wick‘in karizmasının gözle görülen en önemli yansımalarından biri de karakterin felsefesini anlatan dövmesi. Filmde duş sahnesinde John Wick‘in bir omzundan başlayıp diğerinde biten “Fortis Fortuna Adiuvat” dövmesi görülüyor. Yazımıza başlık olarak seçtiğimiz Türkçe karşılığı ise “Kader Cesurlara Güler“.

 

Live A+ - John Wick - Fortis Fortuna Adiuvat

 

Karizma konusunda konuşmaya başlamışken değinmeden geçilemeyecek bir konu da Continental Hotel. John Wick gibi tetikçi ve suikastçilerin kaldığı ve kaldıkları süre içerisinde “iş” yapmaları yasak olan Continental Hotel, binasından, resepsiyonistine, kapısından girildiği andan itibaren solunan havadan, barına kadar her köşesinden buram buram “cool” luk ve “karizma” kokan bir mekan.

 

Live A+ - John Wick - Continental Hotel Rules

 

Filmle ilgili ilginç konulardan bahsederken, dikkatli izleyicilerin gözünden kaçmayacak olan bir göndermeden bahsetmemek olmaz diye düşünüyoruz. John Wick karakteri, mesleği, geçmişi, yetenekleri, yaşadıkları ve yaşamaya zorlandıkları ile Trevanian‘ın Şibumi romanındaki muhteşem terör ve anti-terör uzmanı Nicholai Hel‘e ciddi göndermelerle dolu. Wick de tıpkı Hel gibi silahlarla dolu geçmişini geride bırakmışken tekrar sahalara dönmeye zorlanıyor. Filmde canlı örneğini çok göremesek de Viggo‘nun yardımcısına anlattığına göre Wick de tıpkı Hel gibi sıradan eşyaları bir silah gibi kullanarak düşmanını öldürebiliyor. Ayrıca yönetmenler Chad Stahelski ve David Leitch bu konuda ellerinden geleni yaparak yeterli ipuçlarını filme eklemişler. Filmde Wick sinirini boşaltmak için bir eski havaalanına gider ve arabasıyla pistte hız yaparak adrenaline tavan yaptırır. Wick havaalanına geldiğinde giriş kapısındaki güvenlikçi Şibumi‘yi okumaktadır. (Nicholai Hel, Trevanian, Şibumi ve felsefesi hakkındadaha detaylı bilgi için “Zarif Basitlik ya da Diğer Adı İle Şibumi” adlı yazımızı okumanızı öneririz)

 

Live A+ - John Wick - Şibumi

 

Yeri gelmişken filmdeki arabalarla ilgili de birkaç kelime etmekte fayda var. Sinema filmlerindeki araçlar ile ilgili bilgilerin yer aldığı Internet Movie Cars Database‘deki ilgili sayfada 33 araçla ilgili bilgi yer alıyor. Tabii ki bunlardan en öne çıkanlar, Iosef‘in çaldığı 1969 Ford Mustang ve 2011 Dodge Charger.

 

Live A+ - John Wick - 1969 Ford Mustang

1969 Ford Mustang

 

Live A+ - John Wick - 2011 Dodge Charger

2011 Dodge Charger

Evet, konusu, karakterleri, silahları, arabaları, oteli ve baştan aşağı her dakikası ile bu masalsı film mutlaka izlenmesi, hatta tekrar tekrar izlenmesi ve meraklılarının film arşivinde kesinlikle yer verilmesi gereken bir yapıt. Artık Matrix döneminden iz kalmamış olsa bile, geçen yılların getirdiği tecrübeyi canlandırdığı karakterin her hücresine yansıtan Keanu Reeves bile tek başına bu filmin izlenmesi için yeterli bir sebep.

Bu arada filmi sevenlere bir müjdemiz de var. İkinci John Wick filmi 2016’da vizyonda olacak. Biz şimdiden gün saymaya başladık. Ya siz?

 

Tüm Live A+ takipçilerine iyi seyirler dileriz.

 

deneme bonusu veren siteler

Yorumlar

Yazıya 2 yorum yapılmış.

liveaplus 27 Ocak 2015

Süper bir film.

liveaplus 27 Ocak 2015

Süper bir aksiyon

Lütfen aşağıdaki kodları giriniz (captcha) *

İlginizi Çekebilir
Baba – Bir Efsaneye Saygı Duruşu

Baba – Bir Efsaneye Saygı Duruşu

07 Mart 2016
1.364 views
Google’dan Star Wars’a Özel Doodle

Google’dan Star Wars’a Özel Doodle

25 Kasım 2015
510 views
Tekrar Tekrar İzlenen Filmler

Tekrar Tekrar İzlenen Filmler

19 Ekim 2015
2.431 views
Marslı Sinemalarda

Marslı Sinemalarda

06 Ekim 2015
257 views
Geleceğe Dönüş 30 Yaşında

Geleceğe Dönüş 30 Yaşında

04 Ağustos 2015
455 views
Dizilerdeki Evler

Dizilerdeki Evler

08 Temmuz 2015
328 views
Bunlar da var!
SENİN SANATIN SENİN SERGİN!

SENİN SANATIN SENİN SERGİN!

17 Mart 2015
34 views
Stresi Azaltan Turistik Harita

Stresi Azaltan Turistik Harita

23 Aralık 2015
99 views
Trendeki Kız

Trendeki Kız

18 Mart 2015
460 views
30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI KUTLU OLSUN

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI KUTLU OLSUN

30 Ağustos 2014
840 views
Zaman Kazanmak İçin 22 Harika İpucu

Zaman Kazanmak İçin 22 Harika İpucu

16 Mart 2016
1.832 views
APPLE REST DEDİ

APPLE REST DEDİ

11 Mart 2015
37 views
BUGÜN BAYRAM, ERKEN KALKIN ÇOCUKLAR

BUGÜN BAYRAM, ERKEN KALKIN ÇOCUKLAR

22 Nisan 2015
44 views