KAHVE KÜLTÜRÜ

HP SERVER TEKNOLOJİSİNİ ATOMLARINA AYIRIYOR: THE MACHINE

ZARİF BASİTLİK YA DA DİĞER ADI ILE ŞİBUMİ

EN İYİ AKILLI TELEFONLAR

Daha İyi Bir Lider Olmanın 12 Basit Yolu

İş Hayatı 28 Aralık 2015
459 views

Siz de her yıl biterken, yeni yıl için yeni kararlar alır mısınız? Bir sonraki yıl neyi daha iyi yapacağınız, hangi kötü özelliklerinizden, alışkanlıklarınızdan vazgeçeceğiniz, nelere dikkat edeceğiniz yönünde planlar yapar, kendinize hedefler koyar mısınız? Daha sık egzersiz yapmak? Sigarayı bırakmak? Her hafta bir kitap okumak? Haydi bu yıl bu konuda koyduğunuz hedeflere “Daha İyi Bir Lider Olmak” maddesini de ekleyin. Bu konuda yüzlerce kitap bulabilecek olsanız da, Live A+, daha iyi bir lider olmanın en garantili ipuçlarını sizin için derledi:

 

1. Büyük Düşünün

Eğer herhangi bir konuda birisine liderlik etmek istiyorsanız, bunu karşılıklı emeklerinizin değeceği bir hedef için yapın.

 

2. Stratejik Düşünün

Günlük koşuşturmaca içerisinde acil konulara kapılarak gerçekten sizin için önemli olan şeyleri atlamak çok mümkün. Kendinize şu soruyu sormayı alışkanlık haline getirin: Günlük koşuşturmacamız bizi gerçekten ulaşmak istediğimiz o büyük hedeflere götürebilir mi?

 

3. İzin Beklemeyin

Kimsenin size bu konuda bir sıfat veya liderlik rolü vermesini beklemenize gerek yok. İnsanlar genellikle birilerinin onayına ihtiyaç duyduklarını düşünerek bu konuda kendilerini geride tutarlar. Önemli olan liderlik yapmayı başkalarının sizden bekliyor olması değil, sizin kendiliğinizden istiyor olmanızdır.

 

4. Makamlara Takılmayın

Uygulamalar nasihatlerden değerlidir. Başkalarının makamlarına, hangi pozisyonlarda bulunduklarına, hangi okullardan mezun olduklarına fazla takılmayın. Bunun yerine insanların neler başarmış olduklarına odaklarının.

 

5. Daha Fazla Lider Yetiştirin

Boynuz kulağı geçtiğinde, kılavuzluk ettiğiniz kişi sizi gölgede bıraktığında, bunu kendi liderliğinize yapılmış en büyük iltifat olarak kabul edin. Bu durum kıskançlık değil gurur ve keyif vesileniz olmalıdır.

 

6. Açık ve Şeffaf Olun

Büyük bir lider, genellikle bilgi saklamanın en büyük zayıflık ve güvensizlik olduğunu bilir. Diğerlerine, başarılı olmaları için gereken her türlü enstrümanı büyük bir mutlulukla temin edin.

 

 

daha iyi bir lider olmak

 

7. Sorumluluğu Üzerinize Alın, İtibarı Paylaşın

Ekip ne sebeple başarısız olursa olsun, eğer büyük bir liderseniz, eleştirileri üzerinize almak büyüklüğünüzü arttıracaktır. Öte yandan takım başarıya ulaştığında, gerçek ne olursa olsun her türlü iltifatı paylaşmayı bilin. Bunlar başarılı bir lider olmanın sorumlulukları arasındadır.

 

8. Cesur Olun

Burada bahsedilen, korkusuz olmak değil. Ne konumda olursa olsun, herkesin korkuları olması normaldir. Önemli olan korkuları kontrol edebilmek ve onlara rağmen hareket etmeyi ve başarıya ulaşmayı bilmektir.

 

9. Güvenin

Değerli bir hedef, iyi bir plan ve harika bir takıma sahip olduğunuzda, bunlara hakettiği değeri verin. Güven ve iyimserlik genellikle pozitif sonuçları doğururlar.

 

10. Mütevazi Olun

Tevazu ve güven, başarılı bir liderliğin en önemli etmenlerinin başında gelirler. Yüksek tondan iletişim hem iyi bir lidere yakışmaz, hem de başarısız bir liderliğe de sebep olabilir.

 

11. Ben Merkezli Olmayın

Kendi başarınız adına kaygılanmak yerine, ekibinizin ve ekibin diğer üyelerinin başarısını düşündüğünüzde elde ettiğiniz başarının keyfine varmak inanılmazdır. Gerçek liderler diğerlerine öncelik verirler.

 

12. Duyarlı Olun

Diğerlerinin başarısını düşünmek kadar, ihtiyaçlarını önemsemek ve şefkatli olmak da başarılı bir liderliğin özelliklerindendir. Güçlü ve kararlı olduğunuz kadar nazik ve merhametli de olmalısınız.

 

Bill Murphy J.R’ın, inc.com’daki makalesinden alınmıştır.

 

Yorumlar

Yazıya 2 yorum yapılmış.

hkekekjjr 28 Nisan 2017

İyimiş

admin 28 Nisan 2017

Gamze Hanım,
Yorum ve ilginiz için çok teşekkürler.

Bunlar da var!
ERKEKLER VE YOGA

ERKEKLER VE YOGA

25 Aralık 2014
305 views
10 KASIM

10 KASIM

09 Kasım 2014
488 views
LEZZETLİ VE SAĞLIKLI ET PİŞİRME

LEZZETLİ VE SAĞLIKLI ET PİŞİRME

04 Şubat 2015
802 views
Dünyanın İlk Web Sayfası 25 Yaşında

Dünyanın İlk Web Sayfası 25 Yaşında

21 Aralık 2015
180 views
Dizilerdeki Evler

Dizilerdeki Evler

08 Temmuz 2015
222 views