Onun Adı Gevrek

Live A+

İzmir’in sembollerinden biridir Gevrek. Tabii ki akrabaları Boyoz ve Kumru ile birlikte.

İzmir’den ayrılan, hayatına başka yerlerde devam eden hemen herkesin burnunda en çok tüten “İzmirli” lerin başında gelir. İstanbul veya başka yerlerde Simit olarak satılan yiyeceğin, İzmir’e özel halidir diye özetlemek mümkün. Ancak kesinlikle aynı değildir. Yapılış şekli farklıdır ve tadını, fiziksel “gevrekliğini”, içerisinde kaynatıldığı pekmezli sudan alır.

Bu yazımızda size gevreği tanıtmayacağız. Evinizde kolayca yapabileceğiniz bu harika ve kolay tarifle kahvaltı keyfinize bambaşka bir lezzet katabileceğiniz bir fikir vereceğiz. İzmir’de yaşamayanlar, simitle de yapabilirler.

Benzeri tarifleri başka yerlerde görmüş olabilirsiniz. Burada Live A+ tarzı bir tarif bulacaksınız. Buradan yola çıkarak siz de damak tadınıza göre dilediğiniz gibi çeşitlendirebilir, şekillendirebilirsiniz. Yazımızın sonunda bazı ipuçlarını ve çeşitlendirme için önerilerimizi de bulabilirsiniz.

Live A+

Tarifimize “Gevrek İçinde Yumurta” adını verelim ve kullanacağımız malzemeleri kısaca sayalım:

 • yeşil biber,
 • dil peyniri,
 • taze soğan,
 • domates,
 • yumurta
 • ve tabii ki GEVREK.

Malzememe miktarlarını kişi sayısı ve lezzet tercihinize göre göz kararı belirleyebilirsiniz.

Hazırlamaya başlamadan önce fırımınızı 200 dereceye ayarlayarak ısıtıyoruz.

Live A+

Live A+

Live A+

Live A+

Fırın ısınırken malzemelerimizi hazırlamaya biber, soğan ve domatesle başlıyoruz. Bunları önceden yağda hafifçe öldürüyor ve sonra ayrı kaplara alıyoruz.

Live A+

Live A+

Sonrasında içerisine yağlı kağıt serdiğimiz bir fırın tepsisine, ortadan enlemesine ikiye kestiğimiz gevreklerimizin alt parçalarını yerleştiriyoruz.

Live A+

Biberleri, gevreğin ortasındaki boşluğu kapatacak şekilde diziyoruz.

Live A+

Sonra üzerine peynirimizi sererek gevreğin orta bölümünde kalan boşluğun tamamen kapanmasını sağlıyoruz.

Live A+

Live A+

Domates ve soğanı bu bölüme serip, gevreğimizin üst parçasını üzerine yerleştiriyoruz.

Live A+

Live A+

Oluşan “sahanın” ortasındaki bölüme yumurtamızı kırarak fırına veriyoruz.

Live A+

Yumurta piştiğinde bu muhteşem kahvaltılığınız servise hazırdır.

Gelelim notlarımıza:

 • Malzemelerinizi istediğiniz gibi değiştirmeniz mümkün.
 • Örneğin, yeşil biber yerine kırmızı biberle de yapabilirsiniz. Daha geniş parçalara sahip olacağından sahanımızın altını daha kolay kapatacaktır. Ayrıca farklı bir lezzet verecektir. Hatta dilerseniz hem kırmızı hem de yeşil biberi bir arada bile kullanabilirsiniz. Önceden yağda hafif öldürmeyi unutmayın.
 • Peynir için de benzer şekilde, evinizde olana veya damak tadınıza göre karar vermeniz mümkün. Dil peyniri dışında, kaşar, çedar, mozzarella veya harika bir tulum peyniri de kullanabilirsiniz.
 • Domates ve taze soğan da lezzet katan harika küçük dokunuşlar sağlayan malzemelerimiz. İkisini de kullanıp, kullanmamak yine ağız tadınıza kalıyor. Taze domates yerine, mevsimine göre, önceden hazırlanmış şişe domatesi, domates püresi veya salça bile kullanabilirsiniz. Taze soğanı da kuru soğanla değiştirmek mümkün olabillir.
 • Malzemeye istediğiniz her türlü ilaveyi yapmak da mümkün. Örneğin sucuk veya sosis parçaları da lezzete lezzet katacaktır. Yine önceden hafifçe pişirmenizi öneririz. Dilerseniz, maydanoz veya dereotu da eklenebilir.
 • En önemli notlardan biri de tüm malzemeler bir araya geldikten sonra yumurtayı pişirilme şekliyle ilgili. Yukarıdaki tarifimizde fırında pişirdik. Ancak İzmir Gevreği, yapısı gereği biraz çıtır olduğundan, yumurta pişene kadar fırında kaldığında biraz sertleşebiliyor. Simit ile yaptığınızda, simitin cinsine göre bu limit biraz daha esnek olabilir. Bu yüzden, alternatif pişirme için tavayı öneriyoruz. Ancak tavada yapıldığında aradaki malzemelerden dolayı yumurtanın pişmesi biraz zaman alabilir ve bu arada gevreğin altında kalan kısmı ve susamları yanabilir. Bu durum sizi rahatsız edecekse iki yarcımcı ipucu:
  • Yumurtayı kırdıktan sonra mutlaka bir kapak kapatın. Bu sayede ısı kabın içinde kalacak ve yumurtanın üst kısmı daha kolay pişecektir.
  • Yumurta biraz kıvam aldıktan sonra bir spatula yardımıyla tüm malzemeyi bir bütün olarak ters çevirerek yumurtanın tamamen pişmesini sağlayın.
 • Tavada yaptığınızda gevrek pamuk gibi olacak ve keyfiniz bir kat daha artacaktır.

 

Menümüz hem lezzet, hem doyuruculuk, hem de besleyiciliği ile bir kahvaltıdan bekleyeceğiniz hemen her şeyi içermekte. Yanına sıcacık bir çay alarak afiyetle yiyebilirsiniz.

 

Görseller: Altuğ TATLI

 

Altuğ TATLI hakkında 143 makale
1971 Çanakkale doğumluyum. İzmir’liyim. Birkaç kısa süreli kesinti dışında hayatımın tamamı yaşamayı çok sevdiğim ve bir parçası olmaktan gurur duyduğum İzmir’de geçti. Evli ve iki çocuk babasıyım.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Lütfen aşağıdaki kodları giriniz (captcha) *