STEPHEN KİNG’İN PALYAÇOSU GERİ DÖNÜYOR

Live A+ 1. Yaşgünü Kitap Çekilişi

ERKEKLER İÇİN GİYİM KODLARI REHBERİ

Yepyeni Bir Blue Jean

Chip 9 Dolarlık Fiyatıyla Bilgisayar Sektörünü Kökünden Değiştirmeye Aday

Teknoloji 07 Ağustos 2015
54 views

Bilgisayar sektörü her geçen gün yeni bir sürprizle bizleri şaşırtmaya devam ediyor. Bu sürprizlerden bir yenisi ile karşınızdayız: Chip

 

Chip, küçük boyuna karşın, beklenmeyen marifetleri ve alışılmadık fiyatı ile oldukça ilgi çekici bir örnek.

Live A+ - Chip

Aslında Chip, küçük bilgisayar modasının ilk örneği değil. Raspberry Pi, Microsoft Splendo ya da benzeri ürünler gün geçtikçe daha fazla ilgi çekmeye ve daha fazla tüketici ile tanışmaya başladı. Chip sadece bu zincire yeni bir halka. Ancak ötesi de var.

 

Her ne kadar tek başına bir bilgisayar olarak kullanılması mümkün olsa da, Chip fikrinin doğmasına sebep olan asıl amaç aslında bu değil. Chip, ABD, Oakland’da, başlarında Dave Rauchwerk olmak üzere bir grup girişimci tarafından kurulan Next Thing Co. adındaki şirketin bir ürünü ve şu anda Kickstarter üzerinden başlattığı yatırım alma sürecini başarıyla tamamlamış. Başarı derken, talep edilen 50.000 Dolara karşılık, bu satırların yazıldığı saat itibarıyla, 39,560 yatırımcıdan toplam 2.071.927 Dolar (yanlış okumadınız, yuvarlak hesap yazı ile ikimilyon) yatırım almayı başarmış. Ve Chip fikri, yine Dave Rauchwerk’in yine Kickstarter üzerinden yatırımını aldığı bir başka projesi olan Otto sayesinde ortaya çıkmış.

 

Live A+ - Chip

 

Otto, basit anlamda, içeriğinde Raspberry Pi barındıran bir kamera. Fotoğraf ve video çekme dışında GIF oluşturma, bunları formatlama ve paylaşma amaçlı bir ürün. Ancak Rauchwerk bu ürünün geliştirilmesi sırasında Raspberry Pi’nin bile böyle bir ürün için maliyetinin yüksek olduğunu ve daha düşük maliyetli bir bilgisayar ile bu gibi cihazların daha ucuza üretilebileceğini düşünmüş ve ortaya Chip fikri çıkmış.

 

Live A+ - Chip

 

Yani Chip’in üretilme amacı tek başına bir kişisel bilgisayar olarak kullanılmak değil, başka cihazların üretilmesinin ucuzlaması ve kolaylaşması için bir altyapı oluşturabilmek. Bu sayede, önümüzdeki dönemde Şeylerin İnterneti (Internet of Things) konusunda çok daha fazla ürün ve hizmetin kolaylıkla gelişeceği bekleniyor.

 

Live A+ - Chip

 

Chip’in üzerinde 1GHz işlemcisi, 512 MB hafızası ve 4 GB depolama alanı mevcut. Ayrıca, WiFi ve Bluetooth bağlantısı da sağlıyor. Next Thing Co, bu ürün için Allwinner Technology adında Çinli bir işlemci üreticisi ile çalışmış. Allwinner çok da bilinen bir üretici firma olmasa da aslında düşük fiyatlı mobil cihazların çoğunda Allwinner işlemcileri kullanılır. Örneğin HP’nin 100 Dolarlık HP 7 G2 Android tabletinde de Allwinner işlemcisi bulunmaktadır.

 

Live A+ - Chip

 

Next Thing’in amacı çok yüksek adette işlemci sipariş ederek bu maliyeti mümkün olan en alt seviyeye çekmek.

 

Chip, mevcut işlemci özellikleri ve üzerinde kullanılan tamamen açık kaynak kodlu işletim sistemi ile bir çok ihtiyaca karşılık veriyor. Ayrıca geliştirilebilir olmasıyla önü de çok açık.

 

Live A+ - Chip

 

Açık kaynak kodlu sistem sayesinde yazılıma hem herkes ücretsiz sahip olabilecek hem de isteğe uygun şekilde kolayca geliştirilmesi ve özelleştirilmesi mümkün olabilecek. Yazılım ayrıca içerisinde bir ofis yazılımları paketi ve internet browser’ı da içeriyor. İlaveten her geçen gün zenginleşen içeriğiyle kendisine ait bir de yazılım kütüphanesi de mevcut. Üstelik, bu yazılımların tamamı da ücretsiz.

 

Live A+ - Chip

 

Ürünü aksesuarları ile dilediğiniz gibi zenginleştirmeniz ve çeşitlendirmeniz de mümkün. Ürün tek başına 9 Dolar fiyatla satılırken, batarya ile birlikte 19 Dolar, VGA adaptörüyle 19 Dolar, HDMI adaptörüyle 24 Dolar, 4.3″ dokunmatik ekranlı, klavyeli Pocket Chip adlı kasasıyla birlikte 49 Dolar gibi komik fiyatlarla satılacak. Ayrıca başka kombinasyonlara sahip paketler de olacak.

 

Live A+ - Chip

 

Halihazırda çalışan bir prototipi mevcut. Eylül ayında ilk parti ürün piyasaya çıkıyor. İkinci parti Mayıs 2016’da. Muhtemelen 2016’nın devamında daha da büyük adetli üretim sayesinde piyasayı sarsmaya başlayacak.

 

Live A+ - Chip

 

Görünen o ki Chip, hem farklı tipte birçok yeni ürünün geliştirilmesine ve son kullanıcıya uygun maliyetlerle ulaşmasına olanak sağlayacak hem de eğitim alanında tüm dünyaya yeni kapılar açacak.

 

Live A+ - Chip

 

Görseller: Chip – Kickstarter

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Lütfen aşağıdaki kodları giriniz (captcha) *

Bunlar da var!
Geleceğe Dönüş 30 Yaşında

Geleceğe Dönüş 30 Yaşında

04 Ağustos 2015
455 views
Tekrar Tekrar İzlenen Filmler

Tekrar Tekrar İzlenen Filmler

19 Ekim 2015
2.431 views
Geleceğin Dünyası Nasıl Olacak? (V)

Geleceğin Dünyası Nasıl Olacak? (V)

24 Ağustos 2015
129 views
30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlu Olsun

30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlu Olsun

30 Ağustos 2015
31 views
KASEDEKİ JAPON BALIKLARI

KASEDEKİ JAPON BALIKLARI

14 Nisan 2015
94 views