ZÜRAFA MI O?

Tüm Zamanların En Çok Satan Albümleri

DÜNYANIN EN İYİ İÇKİLERİ

ZARİF BASİTLİK YA DA DİĞER ADI ILE ŞİBUMİ

20. YILDA ZİRVEDE – SHAWSHANK REDEMPTION 20 YAŞINDA

Genel, Sinema 20 Kasım 2014
224 views

THE SHAWSHANK REDEMPTION

Andy Dufresne, Shawshank Hapisanesi’ndeki hücresinden, minik bir taş yontma çekici kullanarak kazdığı ve girişini Rita Hayworth, Marilyn Monroe ve Raquel Welch’in posterleri ile gizlediği daracık tünelden sürünerek çıkalı ve sonrasında hapishane duvarlarının dışına kanalizasyon borularını kullanarak kaçtığından beri tam 20 yıl oldu.

Evet, filmi tüm ortalama sinema izleyicileri yakından tanıyorlar. Tanımayanlar veya hatıralarını tazelemek isteyenler filmin ilginç hikayesini ve filmle ilgili onlarca ilginç detayı derlediğimiz “THE SHAWSHANK REDEMPTION HAKKINDA ÖĞRENMEK İSTEYECEĞİNİZ HERŞEY” başlıklı yazımızda bulabilirler.

Live A+ - Shawshank Redemption 20 Yaşında

Live A+ – Shawshank Redemption 20 Yaşında

İşte bu sinema fenomeni film izleyicilerle ilk kez 1994’ün Eylül ayında buluşmuştu. Ve bunun 20. yıldönümünde, tüm ekip Academy of Motion Picture Arts & Sciences’ın 18 Kasım 2014’de Los Angeles’te düzenlediği özel gösterimde tekrar bir araya geldi.

Live A+ - Shawshank Redemption 20 Yaşında

Live A+ – Shawshank Redemption 20 Yaşında

Duygusal anların yaşandığı ve filmle ilgili bir çok güzel anının yeniden canlandığı gecede filmin yönetmeni Frank Darabont’a oyuncular Tim Robbins (Andy) ve Morgan Freeman (Red) ile birlikte diğer bazı önemli rolleri üstlenen Clancy Brown (Baş Gardiyan Hadley), David Proval (Snooze), Mark Rolston (Bogs Diamond), Jude Ciccolella (Gardiyan Mert), Gil Bellows (Tommy) ve Paul McCrane (Gardiyan Trout) eşlik ettiler.

v

Live A+ – Shawshank Redemption 20 Yaşında

Live A+ - Shawshank Redemption 20 Yaşında

Live A+ – Shawshank Redemption 20 Yaşında

THE SHAWSHANK REDEMPTION HAKKINDA BAZI İLGİNÇ BİLGİLER

Yeri gelmişken, The Shawshank Redemption hakkında ilk yazımızda yer almayan bazı ilginç ilave bilgilerle yazımızı bitirelim:

İlk yazımızda da belirttiğimiz gibi, bir söylentiye göre Stephen King filmin haklarını Frank Darabont’a  1 Dolara satmıştır. Ancak işin aslı The Wall Steet Journal’de yayınlanan bir makaleye göre şöyledir. Satış bedeli 5000 Dolar. Ancak Stephen King bu bedel için Darabont’tan aldığı çeki bozdurmayıp çerçeveletmiş ve filmin piyasaya çıkışından sonra bu çerçeveyi şu notla Darabont’a geri göndermiştir: “Tahliye için kefalet ödemen gerekirse diye. Sevgiler, Steve

– Morgan Freeman’ın canlandırdığı “Red” rolü için ilk etapta Harrison Ford, Clint Eastwood ve Paul Newman düşünülmüş olsa da Freeman filmin en büyük esprilerinden biri olarak muhtemelen dünyanın ilk zenci İrlandalısı rolüne bürünmüştür.

– Andy Dufresne rolü için de ilk etapta Tom Hanks, Kevin Costner, Tom Cruise, Nicolas Cage, Johnny Depp ve Charlie Sheen düşünülmüştür. Tom Hanks ve