DÜNYANIN EN İYİ İÇKİLERİ

UYKU HAKKINDA HERŞEY – 1: UYKU NEDİR?

BİSİKLET Mİ DEDİNİZ?

Uyumadan Önce Okumanın Şaşırtıcı Faydaları

Kuşadası’ndaki Yeni Soframız: Mezgit Restaurant

Gezi, Lezzet, Mekan 14 Temmuz 2015
421 views

Uzun bir aradan sonra Live A+ sayfalarında yeni bir lezzet yazısıyla sizlerleyiz.

 

Gittiğimiz, gördüğümüz, beğendiğimiz veya beğenmediğimiz mekanlara ait tecrübelerimizi sizlerle paylaştığımız bu yazılarımızı beğendiğinizi umuyoruz.

 

Yeni durağımız, lokasyon icabı son birkaç yıldır yaz sezonlarında sık sık ziyaret ettiğimiz Kuşadası’ndan.

 

Live A+ - Mezgit Restaurant
Bundan dört yaz önce, uzun bir aradan sonra geldiğimizde yeni marina ve çevresindeki alışveriş merkezleri ile Ada’yı oldukça değişmiş bulmuştuk. Mekanlar konusunda işi çok fazla şansa bırakmak istemediğimizden, merkezde, yani iskeleye yakın, Balık Hali Meydanı olarak adlandırılan yerdeki restoranlardan o akşam için kalabalık gördüğümüz birinde karar kılmıştık.

 

Lokasyon harikaydı ancak mekandan genel memnuniyetimiz (karides güveç dışında) aynı seviyede değildi. Sonraki Kuşadası ziyaretlerimizde, ortalamada kalan bu restorana birkaç kez daha gittik. Birkaç başka (balık restoranı olmayan) mekanı da ziyaret ettikten sonra sonunda geçtiğimiz yıl bu kez Ada’ya gittiğimize değecek, doğru dürüst bir mekan bulmak üzere Foursquare yorumlarına bakarak Mezgit Restaurant’a gitmeye karar verdik.

 

Live A+ - Mezgit Restaurant

 

İyi ki de bu kararı vermişiz. Daha ilk ziyaretimizde güleryüzlü ev sahibimiz Şükrü Çalışkan ve ailesiyle tanıştık.

 

Evet, Mezgit Restaurant, bir aile işletmesi. Şükrü Bey mekanı eşi ve oğluyla birlikte işletiyor.

 

Şükrü Bey aslen İskenderun’lu. 30 yılı aşkın süredir Kuşadası’nda yaşıyor. Kuşadası’nı çok seviyor ve “Küçük İskenderun” olarak kabul etmiş.

 

Live A+ - Mezgit Restaurant

Sakın korkmayın, garsonumuz bu resimde göründüğü gibi değil. Panorama çekimin kurbanı olmuş. Kendisinin affını diliyoruz.

 

İlk tanıştığınız andan itibaren Şükrü Bey’in ve ailesinin samimiyetini ve sıcaklığını hissediyorsunuz. Son iki yılda Mezgit Restaurant’ı üç kez ziyaret etme fırsatı bulduk ancak sanki Şükrü Bey’le yıllardır tanışıyormuş gibi hissettik kendimizi. İkinci ziyaretimizde bizi hatırladığını görünce çok şaşırdık. Sohbetimiz sırasında Şükrü Bey bir gelen müşterisinin yüzünü bir daha asla unutmadığını söyledi ve şöyle bir anısını anlattı.

 

Bir gün restoranın önünde beklerken bir turist hanım geçer. Göz göze geldiklerinde, yıllar öncesinden simayı tanır ve sohbete başlarlar. Hanımın yaklaşık 20 yıl öncesinden müşterileri olduğu ortaya çıkar sohbet sırasında. Şükrü Bey  sorduğunda müşterisinin birkaç yıl önce eşini kaybettiğini öğrenir. Özetle, 20 yıl öncesindeki müşterisini bir görüşte hatırlamış. Bu yüzden bizi ikinci gelişimizde hatırlaması gayet normal.

 

Live A+ - Mezgit Restaurant

 

Gelelim mekana. Setur Marina’daki mağazaların tam karşısında. Yani lokasyon harika. Bir açık bir de kapalı bölümden oluşuyor ve yaz-kış hizmet veriyor. Gidişlerimizde gördüğümüzden anladığımız müşterilerin geneli de müdavimler. Yani bizim gibi bir gelen tekrar geliyor.

 

Live A+ - Mezgit Restaurant

 

Garsonlar çok ilgili. Masalar, mutfak, tuvaletler her yer çok temiz.

 

Menü oldukça geniş. Herkese hitap edecek çeşitler mevcut. Servis hızlı. Yediklerimizin lezzeti ise harikaydı. Denediklerimizden özellikle Acılı Antep Ezme, Ahtapot Kol ve Kalamar Dolma’yı tavsiye ediyorum.

 

Live A+ - Mezgit Restaurant

 

Fiyatları da bulunduğu çevre, aldığımız lezzet ve mekanın özelliklerini düşündüğümüzde oldukça makul.

 

Her üç ziyaretimizi de düşünerek eleştirecek bir nokta aradığımda söyleyecek söz bulmak hiç de kolay değil. Belki biraz zorlarsam, soğuk mezelere eklenebilecek birkaç çeşit daha olabilir demem mümkün, ancak mevcut hali de oldukça yeterli. Bunun dışında bir eleştiri getirmem çok zor.

 

Live A+ - Mezgit Restaurant

 

Bu memnuniyet, ziyaretçilerin genel görüşünü de destekliyor aslında. Mekanın, Trip Advisor‘daki ziyaretçi notları ortalması 5 üzerinden 4.5 ve “Certificate of Excellence” (Mükemmellik Sertifikası) sahibi. Foursquare‘daki puanı 10 üzerinden 8.8. Genel olarak yorumlar da harika.

 

Şükrü Bey, internet üzerinden gelen yorumları çok önemsiyor. Bu konudaki en büyük destekçisi ise oğlu Sercan. Yorumlardaki eleştirileri ciddiye aldıkları, mümkün oldukça yanıtlamaya çalıştıklarını söylüyor. Memnuniyet konusunda ellerinden gelebilecek bir konu olduğunda düzeltmek için çaba harcıyorlar.

 

Live A+ - Mezgit Restaurant

 

Mekan hakkında mutlaka söylenmesi gereken bir diğer konu ise müzikler. Yemek sırasında arkadan yumuşak yumuşak öyle güzel müzikler çalıyor ki zaman zaman o yıllardır dinlemediğiniz muhteşem şarkıyı duyarak tabağınızdan kafanızı kaldırmanız ve tebessüm etmeniz çok olası. Tahmin ediyorum ki bu da Sercan kardeşimin eseri olsa gerek.

 

Sonuca gelelim; Kuşadası’na yolunuz düşerse, keyifli bir akşam geçirmek ve deniz mahsüllerinden oluşan bir lezzet şöleni yaşamak isterseniz, daha önce de denemediyseniz, Mezgit Restaurant’a uğrayıp Şükrü Bey’le tanışmanızı ısrarla tavsiye ediyorum. Pişman olmayacaksınız.

 

Live A+ Değerlendirmemiz:

Mekan: 8/10
Menü/Lezzet: 8/10
Fiyat: 9/10
Sonuç: 8,33/10

 

Fotoğraflar: Mezgit Restaurant Facebook Sayfası, Altuğ TATLI

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Peru Gezi Notları

Peru Gezi Notları

09 Ekim 2015
349 views
Slow Saloon

Slow Saloon

30 Ağustos 2015
96 views
Karpuzun Sağlığa Faydaları

Karpuzun Sağlığa Faydaları

01 Ağustos 2015
179 views
ELGANİ

ELGANİ

03 Mayıs 2015
449 views
BAHÇE ARASI

BAHÇE ARASI

30 Nisan 2015
201 views
ZEYTİNLİ KÖŞK

ZEYTİNLİ KÖŞK

26 Nisan 2015
380 views
PASTACILIK ÜZERİNE

PASTACILIK ÜZERİNE

16 Mart 2015
1.260 views
RAKI ADABI

RAKI ADABI

12 Mart 2015
10.640 views
Bunlar da var!
SEVEREK YAZMAK

SEVEREK YAZMAK

28 Aralık 2014
12 views
BİR “KRAL” IN HAYATI: STEPHEN KING

BİR “KRAL” IN HAYATI: STEPHEN KING

28 Aralık 2014
364 views
BUGÜN BAYRAM, ERKEN KALKIN ÇOCUKLAR

BUGÜN BAYRAM, ERKEN KALKIN ÇOCUKLAR

22 Nisan 2015
25 views
HADİ BE 2015…..!!! GÖSTER KENDİNİ

HADİ BE 2015…..!!! GÖSTER KENDİNİ

31 Aralık 2014
28 views
30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlu Olsun

30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlu Olsun

30 Ağustos 2015
6 views
NIRVANA UNPLUGGED IN NEW YORK

NIRVANA UNPLUGGED IN NEW YORK

12 Şubat 2015
75 views