HOBBİT – ZİNCİR SON HALKASIYLA TAMAMLANIYOR

Soma’daki “Toplumsal Dönüşüm Projesi” Onlarla Hayat Buldu!

10 KASIM

NEST NEDİR? GOOGLE’IN EV OTOMASYONUNDAKİ DEV ATAĞI

AIKIDO: Yaşam Enerjisi İle Uyumun Yolu

Dahası, Genel, Misafir, Spor 10 Temmuz 2015
173 views

Live A+ - AIKIDO

 

Nefes almak, yürümek, bakmak, dinlemek farklıdır artık. Her düştüğünde daha güçlü bir durumda kalkar rakibin gözlerinin içine bakarsın. İçinde kemikten kaslardan farklı bir sen daha keşfedersin. Seni daha dik tutan ve sadece sana değil etrafına da olumlu enerji veren bir sen. Savrulup durduğun hissi yerini dünya etrafında dönüyormuş hissine bırakır. Kendini ve sevdiklerini koruyabilirsin ve bu his sana da güven verirken yeni sahip olduğun sakinliğin şaşırtır seni. Aikido sana da iyi gelir…

Nedir peki? Günde üç öğün alınan müthiş bir ilaç mı? Hayır. Aikido savaş sanatı disiplinidir. Bedenin yeni yeteneklerinin keşfettiği uzun bir yolda kalbin gözlerini açan keyifli bir yolculuktur.

Bu disiplinin çok uzun bir geçmişi, özetlenebilir bir hikâyesi vardır aslında. Aikido çoğu Japon kökenli dövüş spor ve sanatları gibi, temeli binlerce yıllık “Budo” ya (savaşçının yolu anlamına gelir) dayanır. Sportif özelliklere sahip olmanın yanında, söz konusu savaş felsefesine hala çok yakın bir disiplindir. Aikido’dan dövüş sporu olarak bahsetmekten kaçınmak, savaş sanatı disiplini olarak söz etmek daha doğru olacaktır.

 

Live A+ - AIKIDO

 

Aikido, temellerinin dayandığı Budo’nun modern bir yorumu olarak, Japon subayı Morihei Ueshiba (1883-1969) tarafından kurulmuştur. Ueshiba “O Sensei” 1920 yılından hemen sonra Japon İmparatoru tarafından bizzat görev alarak Çin Asya’sında, Filipin Adalarında keşif yolculuklarına çıkmış ve Asya kıtasında genele hâkim ve yerel kalmış farklı savaş sanatlarını incelemiştir. İkinci dünya savaşının sonuna kadar Japonya dışına çıkmayan bu disiplin, ilk defa 1951 yılında Fransa’ya daha sonra 1953 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne, 1955-1965 yılları arasında sırasıyla İngiltere, İrlanda, Avusturya ve Almanya’ya gönderilen elçi ustalar vasıtasıyla dünyada tanınır hale gelmiştir. Türkiye, Aikido ile 1982 yılında Japon Büyükelçiliği misyonunda görevli bir elçilik memurunun Uzakdoğu disiplinleri ile ilgilenen sporcularla bir araya gelmesi ile bu disiplin ile tanışmıştır.

Neden Aikido bu kadar yaygın bir hale geldi? Aslında Hollywood filmlerinin etkisi hiçte az değil. Steven Seagal adını çoğumuz duymuşuzdur. Bolca aksiyon sahneleri ile dolu ve Aikido’nun pek de doğru olmayan şekilde yansıtıldığı filmler Aikido’nun duyulup yayılmasında, taleplerinin artmasında etkili oldu. Öncelikle içiniz rahat olsun. Bu kadar basit bir sebep ile bu kadar uzun ömürlü ve büyüyen bir talep olamaz. Gerçek Savaş sanatı bir sevgi işidir. Birbirini öldürme ve birbiri ile çatışma işi değildir. Sevgi her şeyin koruyucusudur. Ve hiçbir şey sevgisiz var olamaz. Aikido bu sevginin anlaşılmasına giden bir yoldur.

 

Live A+ - AIKIDO

 

21. yüzyıldayız, neden “savaşçının yolu” nu takip edelim? Hepimizin içinde sevdikleri için mücadele etmekte tereddüt etmeyecek bir savaşçı bulunur. Gelin kabul edin. Aslında hepimiz bir savaşın içindeyiz. Kendi dünyamız savaş içinde ötekilerle, hayatla, kendimizle… Dünya savaşın içinde. Bu zamanda savaşçı olmak, ölmek ya da öldürmekten çok tüm hareketlerin kontrolünü elinde tutmak ve hayat boyunca gösterilen davranışların bir uyum içinde bütünlük göstermesini sağlamaktır.

Bu modern çağda iyi bir savaşçının cesareti teste tabi değildir. O hayatının her dakikasını itilip kakılmalarının farkında olarak yaşar. Kontrolü sağlamak için kalbinin sesini dinler. Vicdanı adaletle doludur. Doğru kişileri ve nesneleri dikkatlice seçer. Mükemmel veya yenilmez olduğunu değil, hala öğrenilecek şeyleri olduğunu düşünür. Yaşadıkça öğrenir, öğrendikçe yaşar. Günün sonunda galip gelmek ya da başarmak değildir savaşçı olmak. Hayatını ortaya, elini taşın altına koymaktır. Bu zamanda iyi bir savaşçı risk alır. Mızmızlanmayı, şikâyet etmeyi, pişmanlıkları, üzüntülü ruh halini zayıflık olarak görür.

 

Live A+ - AIKIDO

 

Beni gelişmeye zorlayacak olan nedir? Bolca sorumluluk. Müsabakası madalyası olmayan Aikido çalışmaları sırasında karşınızda ne bir düşman ne de rakibiniz olacak. Çalışma arkadaşınız yani ” uke ”niz size emanet. Çalışmanız boyunca onun emniyetinden de sorumlusunuz. Verimli bir çalışma için tekniklere başlamadan önce kafada hızlı bir planlama gerek. Çalışmalar süresince devamlı değişir ukeniz. Kafanız çok çalışmak zorunda çok. Yeni teknik, yeni uke, yeni plan yeniden hazırlanmak demek. Devamlı değişen şartlara hemen uyum sağlamak demek. Yapıları düşünceleri, tecrübeleri birbirinden çok farklı olan yeni yardımcılarınız karşısında kısa zamanda tüm ayarlarınızı adapte edeceksiniz. Bir teknikten diğerine işi ,okulu ve evi düşünecek vaktiniz olmaz ama tüm öğrendikleriniz ve kazanımlarınız sizin işinizde okulda ve evinizde rahatlatacak kararlar almanızı sağlar. Zaten dünyada sayısız insanın bu disiplini takip ediyor olması da tesadüf olamaz…

Aikido insan olarak bize hangi becerilerini geliştirmemize yardımcı olacak? Japonca ifadelerle beraber sıralayalım:

ARUKIKATA: yürüyüş

KAMAE: duruş

KI RYOKU: yaşamsal güç

KOKYU: nefes alma verme

RYOKU: fiziksel güç

KO RYOKU: Etkili olma

MA AI: mesafe ve zamanlama

METSUKE: fiziksel ve zihinsel bakış

NINHIJO NO TAIDO: gündelik hayatta tavır

SOKUDO: sürat

TAI SABAKI: bedenin bir yerden diğer bir yere taşınması

 

Bir düşünün derim…

Görseller: Nihat Süer, Altuğ Tatlı

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
BİSİKLET Mİ DEDİNİZ?

BİSİKLET Mİ DEDİNİZ?

20 Kasım 2014
455 views
Çin’den Alışveriş Yapmak

Çin’den Alışveriş Yapmak

22 Haziran 2015
585 views
BLOG HOCAM’A MİSAFİR OLDUK

BLOG HOCAM’A MİSAFİR OLDUK

22 Aralık 2014
27 views
Tüm Zamanların En Çok Satan Albümleri

Tüm Zamanların En Çok Satan Albümleri

12 Ağustos 2015
740 views
Sizi Daha Akıllı Yapacak 7 Hobi

Sizi Daha Akıllı Yapacak 7 Hobi

31 Ağustos 2015
2.211 views
RAKI ADABI

RAKI ADABI

12 Mart 2015
24.170 views