Onun Adı Gevrek

MİSAFİR YAZAR

iOS 8’E GEÇİŞ NOTLARI

20. YILDA ZİRVEDE – SHAWSHANK REDEMPTION 20 YAŞINDA

Daha İyi Bir Lider Olmanın 12 Basit Yolu

İş Hayatı 28 Aralık 2015
443 views

Siz de her yıl biterken, yeni yıl için yeni kararlar alır mısınız? Bir sonraki yıl neyi daha iyi yapacağınız, hangi kötü özelliklerinizden, alışkanlıklarınızdan vazgeçeceğiniz, nelere dikkat edeceğiniz yönünde planlar yapar, kendinize hedefler koyar mısınız? Daha sık egzersiz yapmak? Sigarayı bırakmak? Her hafta bir kitap okumak? Haydi bu yıl bu konuda koyduğunuz hedeflere “Daha İyi Bir Lider Olmak” maddesini de ekleyin. Bu konuda yüzlerce kitap bulabilecek olsanız da, Live A+, daha iyi bir lider olmanın en garantili ipuçlarını sizin için derledi:

 

1. Büyük Düşünün

Eğer herhangi bir konuda birisine liderlik etmek istiyorsanız, bunu karşılıklı emeklerinizin değeceği bir hedef için yapın.

 

2. Stratejik Düşünün

Günlük koşuşturmaca içerisinde acil konulara kapılarak gerçekten sizin için önemli olan şeyleri atlamak çok mümkün. Kendinize şu soruyu sormayı alışkanlık haline getirin: Günlük koşuşturmacamız bizi gerçekten ulaşmak istediğimiz o büyük hedeflere götürebilir mi?

 

3. İzin Beklemeyin

Kimsenin size bu konuda bir sıfat veya liderlik rolü vermesini beklemenize gerek yok. İnsanlar genellikle birilerinin onayına ihtiyaç duyduklarını düşünerek bu konuda kendilerini geride tutarlar. Önemli olan liderlik yapmayı başkalarının sizden bekliyor olması değil, sizin kendiliğinizden istiyor olmanızdır.

 

4. Makamlara Takılmayın

Uygulamalar nasihatlerden değerlidir. Başkalarının makamlarına, hangi pozisyonlarda bulunduklarına, hangi okullardan mezun olduklarına fazla takılmayın. Bunun yerine insanların neler başarmış olduklarına odaklarının.

 

5. Daha Fazla Lider Yetiştirin

Boynuz kulağı geçtiğinde, kılavuzluk ettiğiniz kişi sizi gölgede bıraktığında, bunu kendi liderliğinize yapılmış en büyük iltifat olarak kabul edin. Bu durum kıskançlık değil gurur ve keyif vesileniz olmalıdır.

 

6. Açık ve Şeffaf Olun

Büyük bir lider, genellikle bilgi saklamanın en büyük zayıflık ve güvensizlik olduğunu bilir. Diğerlerine, başarılı olmaları için gereken her türlü enstrümanı büyük bir mutlulukla temin edin.

 

 

daha iyi bir lider olmak

 

7. Sorumluluğu Üzerinize Alın, İtibarı Paylaşın

Ekip ne sebeple başarısız olursa olsun, eğer büyük bir liderseniz, eleştirileri üzerinize almak büyüklüğünüzü arttıracaktır. Öte yandan takım başarıya ulaştığında, gerçek ne olursa olsun her türlü iltifatı paylaşmayı bilin. Bunlar başarılı bir lider olmanın sorumlulukları arasındadır.

 

8. Cesur Olun

Burada bahsedilen, korkusuz olmak değil. Ne konumda olursa olsun, herkesin korkuları olması normaldir. Önemli olan korkuları kontrol edebilmek ve onlara rağmen hareket etmeyi ve başarıya ulaşmayı bilmektir.

 

9. Güvenin

Değerli bir hedef, iyi bir plan ve harika bir takıma sahip olduğunuzda, bunlara hakettiği değeri verin. Güven ve iyimserlik genellikle pozitif sonuçları doğururlar.

 

10. Mütevazi Olun

Tevazu ve güven, başarılı bir liderliğin en önemli etmenlerinin başında gelirler. Yüksek tondan iletişim hem iyi bir lidere yakışmaz, hem de başarısız bir liderliğe de sebep olabilir.

 

11. Ben Merkezli Olmayın

Kendi başarınız adına kaygılanmak yerine, ekibinizin ve ekibin diğer üyelerinin başarısını düşündüğünüzde elde ettiğiniz başarının keyfine varmak inanılmazdır. Gerçek liderler diğerlerine öncelik verirler.

 

12. Duyarlı Olun

Diğerlerinin başarısını düşünmek kadar, ihtiyaçlarını önemsemek ve şefkatli olmak da başarılı bir liderliğin özelliklerindendir. Güçlü ve kararlı olduğunuz kadar nazik ve merhametli de olmalısınız.

 

Bill Murphy J.R’ın, inc.com’daki makalesinden alınmıştır.

 

Yorumlar

Yazıya 2 yorum yapılmış.

hkekekjjr 28 Nisan 2017

İyimiş

admin 28 Nisan 2017

Gamze Hanım,
Yorum ve ilginiz için çok teşekkürler.

Bunlar da var!
Stresi Azaltan Turistik Harita

Stresi Azaltan Turistik Harita

23 Aralık 2015
57 views
Karpuzun Sağlığa Faydaları

Karpuzun Sağlığa Faydaları

01 Ağustos 2015
272 views
VERİMLİLİĞİ ÖLDÜREN ALIŞKANLIKLAR

VERİMLİLİĞİ ÖLDÜREN ALIŞKANLIKLAR

13 Aralık 2014
113 views
KASEDEKİ JAPON BALIKLARI

KASEDEKİ JAPON BALIKLARI

14 Nisan 2015
31 views
APPLE REST DEDİ

APPLE REST DEDİ

11 Mart 2015
20 views
iPHONE İPUÇLARI 2

iPHONE İPUÇLARI 2

01 Mart 2015
128 views