30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlu Olsun

Live A+ Geri Döndü

ÇOKGÖREVLİLİK BEYNİNİZİ NASIL ÖLDÜRÜYOR

DOS OYUNLARINI ÖZLEDİNİZ Mİ?

Zaman Kazanmak İçin 22 Harika İpucu

İş Hayatı, Kişisel Gelişim 16 Mart 2016
1.328 views

Zaman

“Zaman” modern hayatın en büyük ihtiyacı. Yapacak öyle çok şey ve bunlara ayıracak öyle az zaman var ki. Hemen her birimiz ve neredeyse her gün, gün boyunca yapmayı planladığımız işlere zaman ayıramadığımızı farkediyoruz. Daha da kötüsü, biten günün arkasından, neredeyse hiçbir şey yapmamış gibi hissetmek. Oysa bütün gün o birçok ıvır zıvırla ne kadar meşguldünüz, değil mi? Keşke biraz daha zaman kazanmak mümkün olabilseydi.

Zaman Kazanmak

 

Zaman Kazanmak

Zaman yönetimi konusunda çeşitli kaynaklardan bir çok makale, teknik, taktik okuduğunuza eminiz. Hatta bu sitenin sayfalarında da bu konuda birçok değerli içerik okumuş bile olabilirsiniz. Evet, onların hepsi çok önemli ve gerçekten hayatınızı şekillendirecek kadar faydalı.

Değerli bir yazının uzun olması gerekmediği gerçeğinden yol çıkarak ve zaman yönetimi ile ilgili sayfalarca bilgi verip konunun özüyle çelişmeden kısa ama faydası boylarından büyük ipuçlarımızı hemen sıralıyoruz:

 

1. Neyin önemli olduğuna karar verin. Çünkü bugün hayatınız kaplayan şeylerin %80’i, 5 yıl sonra sizin için çöp haline gelecek. “Meşguliyet” ile “Değerli sonuç” kavramlarını birbirinden ayırın.

 

2. Uyku, beslenme ve egzersiz, odaklanma, motivasyon ve enerji seviyenizi arttırarak veriminizin üç kata kadar artmasına olanak sağlar.

 

3. 2 dakika kuralı: eğer herhangi bir iş (bir maile cevap vermek veya herhangi bir ev işi) 2 dakika içerisinde bitebilecekse hemen yapın ve bitirin. Emin olun, sonra yapmak üzere planlamak, hatırlamak, sıralamak, uygulamak çok daha fazla zamanınızı çalacaktır.

 

4. 5 dakika kuralı: erteleme hastalığının en büyük ilacı, hedefleri büyük, ulaşılmaz, korkutucu olmaktan çıkarıp en fazla 5 dakikada bitirilebilecek küçük hedeflere bölmektir. Sonuçlanması planladığınız sürenin biraz dışına çıksa da bunu dert etmeyin. Küçük lokmayı yutmak daha kolaydır.

 

5. Seinfeld’in verimlilik zinciri kuralı: Jerry Seinfeld der ki: “herhangi bir işte “iyi” olmak istiyorsanız, o işi her gün yapın”. Tatil, bayram, yılbaşı dahil. Her gün.

 

6. Minik faydalı alışkanlıklar edinmek, tıpkı 5 dakika kuralında olduğu gibi, yaşam kalitenizi iyileştirecek alışkanlıkları hayatınıza sokmak için uygulayabileceğiniz denenmiş ve başarısı garantili bir yoldur.

 

Zaman Kazanmak

 

7. Kusurlu hafızamız, değerli şeyleri saklamak için hiç de doğru bir yer değil. Bir dahi olsanız bile. Sizin için önemli olan her şeyi kafanızın dışında koruyun. Bir not defteri, yapılacak işler uygulaması, Siri veya başka bir yol. Kendinize uygun olanı bulun ve kullanmayı hayatınızın bir parçası haline getirin.

 

8. Ne kadar az alet o kadar fazla fayda. Bir önceki maddede verilen tavsiyeyi onlarca farklı aracı bir anda hayatınıza katmaya çalışmak şeklinde yanlış anlamayın. Hatırlama veya hayatınızı düzenleme için kullanacağınız yöntem, araç, uygulama, yardımıc sayısı ne kadar az olursa o kadar çok fayda alırsınız.

 

9. Rutine sahip olmak kullandığınız araçtan daha faydalıdır. Bir disipline sahip olmalısınız. Her gün düzenli bir şekilde uygulamak üzere (Seinfeld‘i hatırlayın) hayatınıza sokacağınız bu rutin sayesinde gününüzü daha verimli hale getirin. Örnek mi? Her sabah 5 dakika içinde gününüzü planlamak ve her akşam 5 dakika içinde o günün özetini günlüğe yazmak veriminizi arttırmak ve zamanınızı iyi yönetmek için hayatınıza sokabileceğiniz oldukça faydalı rutinler olabilir. Her ne olursa olsun, gün boyunca sağlam durmanızı, daha iyi öncelik belirlemenizi, önemsiz işleri hayatınızdan çıkarmanızı ve sizin için önem taşıyan işleri yapmanızı, dolayısıyla her gün “saatler” kazanmanızı sağlayacak rutini bulun ve hayatınıza sokun.

 

10. Zamana karşı boks maçı. Fırsat buldukça, hatta mümkünse her gün en az 30 dakikalık bir zaman diliminde kendi başınıza ve her türlü uyarıcı faktörden uzak bir aktivite yapın. Telefonsuz, bilgisayarsız,  facebook’suz, başkasıyla konuşmaksızın, neredeyse yangın çıksa bile umurunuzda olmayacak ve sizi bölmeyecek bir aktivite. Bakalım ne kadar süre dayanabileceksiniz?

 

11. Kulaklığınız daima kulağınıza takılı olsun. Müzik dinlemek zorunda değilsiniz. İnsanların gereksiz konularda sizi bölmesini ve rahatsız etmesini engellemeye yardımcı olacaktır.

 

12. eMail Zamanlama ve eMail Sıfırlama. Güne eMail’lerinizi okuyarak başlamayın. Asla akşamları da eMail okumaya ayırmayın. Gün içerisinde mail okumak için kendinize zaman dilimleri belirleyin ve o zamanlar dışında mümkünse hiç eMail okumayın. Ayrıca posta kutunuzu bir “yapılacak işler” listesi gibi kullanmamaya da özen gösterin. Herhangi bir işe veya hatırlatıcıya bağlamanız gereken mailleri, ilgili uygulama üzerinden (ToDo uygulamaları veya Note Management – mesela Evernote –  gibi) takip edin. Gelen eMaili saklamanız gerekmiyorsa işi biter bitmez silin, saklamanız gerekiyorsa ilgili bir klasöre taşıyın. Gelen Kutusu sürekli boş olsun.

 

13. Aynı kural cep telefonunuz için de geçerli. Her çağrıyı yanıtlamak zorunda değilsiniz. Telefonunuzu sessiz moda alarak bölünmeden çalışabilir, belirli periyotlarla sizi arayanlara geri dönerek iş ortasında bölünmeyi sağlayabilirsiniz.

 

14. Önemsiz işleri birleştirin. Telefona bakmak, twitter veya facebook hesabınızı kontrol etmek gibi götürdüğü zaman faydasından daha fazla olan işleri birleştirip onlara ayırdığını zamanın dışına çıkmadan bir kerede hepsini halledin.

 

15. Sınıflandırın. Örneğin, “MI3” (en önemli 3 iş – Most Important 3, ya da daha akılda kalması için Mühim işler 3 diyelim) gibi bir sınıflandırma derecesi kullanabilirsiniz. En önemli işlerinizi belirleyin ve zamanınızı ona göre kullanın. Bir başka sınıflandırma, “1 yapılması şart iş, 3 yapılması gereken iş, 5 yapılabilecek iş” gibi olabilir. Kendi sınıflandırma yönteminizi kendiniz belirleyin.

 

16. İrade kısıtlıdır. Sakın, başınız derde girdiğinde iradenizi kullanarak işleri çözebileceğinizi varsayarak hareket etmeyin. En önemli kararları sabah alın ve mümkün olan işleri otomatize etmeye çalışın (bir başkasına delege etmek, birleştirmek, gibi). Her detaya karar vermeye çalışmak iradenizi zayıflatır.

 

17. En güçlü işi yapın. Kendinize her zaman “şu anda yapabileceğim en güçlü iş nedir?” sorusunu sorun. Cevabı belirlediğinizde 4. kuralı hatırlayın.

 

18. Elinizdeki işi bir an önce çıkarın. Çok fazla cilalamak her zaman iyi değildir. Bu konuda şöyle bir deyim kullanılır: Eğer çıkardığın işten utanmıyorsan, üzerinde çok fazla zaman harcamışsın demektir.

 

19. Baskı harikalar yaratabilir. Baskı kurmak için ödüller veya sosyal taahhütler kullanın. Kime karşı mı? Kendiniz dahil herkese tabii ki.

 

20. Planlanmış erteleme. Beyniniz zaman zaman dinlenmeye ihtiyaç duyar. Böyle zamanlarda sevdiğiniz dizinin yeni bölümünü izlemek en yaratıcı TED videolarından daha büyük bir ilhama ulaşmanızı sağlayabilir.

 

21. Sil. Hayır de. Gözardı et. Yeterince açık. Bu üç kuralı hayatınıza dahil ettiğinizde belki bir çok kişi sizi sevmeyecek, ancak bu kurallar gereksiz şeylerle vakit geçirmek yerine sizin için önemli işlere vakit ayırmanızı sağlayacak. 20 yıl sonra bunları uyguladığınız için mi gurur duyacaksınız yoksa sizin için hiç bir önemi olmayan birilerinin yapmacık bir takdirini almak için yaptığınız işten mi?

 

22. Sahte yeteneksizlik. Bir önceki kuralı uygulamak için kullanılabilecek diplomatik bir yöntem. Gereksiz bir işi yapmamak için “yapamıyor olmak” geçerli bir gerekçe olabilir.

 

Yorumlar

Yazıya 4 yorum yapılmış.

öner özaylak 16 Mart 2016

yahşi…

admin 21 Mart 2016

İlginize teşekkür ederiz Sayın Öner Özaylak. Yazımızı beğenmiş olmanız bizi gerçekten çok mutlu etti.
Saygılarımızla,
Altuğ TATLI

Oğuzcan Bayyurt 29 Ocak 2018

Değerli bilgiler için emeği geçen herkese teşekkürler.

admin 12 Nisan 2018

İlginize teşekkürler

Bunlar da var!
iOS 9’UN HARİKA YENİ ÖZELLİKLERİ

iOS 9’UN HARİKA YENİ ÖZELLİKLERİ

09 Haziran 2015
38 views
Çin’den Alışveriş Yapmak

Çin’den Alışveriş Yapmak

22 Haziran 2015
545 views
NIRVANA UNPLUGGED IN NEW YORK

NIRVANA UNPLUGGED IN NEW YORK

12 Şubat 2015
84 views
“Adiós” Buena Vista Social Club

“Adiós” Buena Vista Social Club

30 Haziran 2015
30 views
MİSAFİRLİĞİ SEVDİK

MİSAFİRLİĞİ SEVDİK

15 Ocak 2015
20 views
Altın Yumurtlayan Elma

Altın Yumurtlayan Elma

04 Kasım 2015
109 views
ERKEKLER VE YOGA

ERKEKLER VE YOGA

25 Aralık 2014
207 views
AIKIDO: Yaşam Enerjisi İle Uyumun Yolu

AIKIDO: Yaşam Enerjisi İle Uyumun Yolu

10 Temmuz 2015
123 views