Otomotiv Dünyasından En Yaratıcı Çözümler

EN İYİ AKILLI TELEFONLAR

LEZZETLİ VE SAĞLIKLI ET PİŞİRME

İŞİNİZ İÇİN DOĞRU SUNUCU: DEDICATED MI, CLOUD MU, HYBRID Mİ?

DEĞİŞİK ÜÇLÜ: KIRMIZI PANCAR VE BAL KABAKLI PIRASA İLE BROKOLİ ÇORBASI

Lezzet, Misafir, Sağlık 06 Ocak 2015
917 views

Dinçer Çetin’in Sağlıklı Beslenme Notları

Beni tanıyan tüm arkadaşlarım sağlıklı ama lezzetli yemekler konusunda takıntılı olduğumu bilirler. Yemek yemek kadar yapmayı da çok severim ama klasik yemekler yerine değişik şeyler denemek gibi bir tarzım var. Klişe bir laf olacak ama bence iyi bir yemeğin temeli kaliteli, taze ve mevsiminde malzeme kullanılmasında. Büyük şehirlerde bunlara ulaşmak artık çok da zor değil. Mümkün olduğunda büyük marketlerden kaçınmaya ve yerel pazarlardan alışveriş yapmaya çalışıyorum. Benim klasiğim de her pazar sabahı Kartal Organik Pazarına uğramak. Mevsiminde ve en taze ürünleri en uygun fiyata buradan alabiliyorum. Şöyle bir karşılaştırdığımda, aslında doğal ve organik ürünleri neredeyse büyük marketlerdekine yakın fiyatlarla almak mümkün. Bu sayede hem daha doğal ürünler yiyebiliyorsunuz hem de üreticiye yakınlaşıyorsunuz. Eskiden sadece sebze ve meyve yer alan pazarımızdan uzunca bir süredir et, tavuk, bakliyat ve temizlik ürünleri de satılmakta. Böylece büyük marketlere olan ihtiyaç epeyce azalmakta. Bu tarz üretici pazarlarının bir büyük yararı da sizi mevsiminde sebze ve meyve kullanmaya yönlendirmesi.

Geçen hafta sonu Ocak ayının ilk pazarıydı, hafta için yoğun kar yağışından kapanan yollardan dolayı epeyce pazarcı ulaşamamıştı buraya, neredeyse pazarın üçte biri boş gibiydi. Buna rağmen gelebilen harika ürünlerle doluydu pazarımız. Bu ayın gözdeleri yer elması, pırasa, kırmızı pancar, bal kabağı, ıspanak, karnabahar, brokoli; meyvelerde ise portakal, mandalina, nar, elma, ayva, kestane. Ben de aldığım bu ürünlerle değişik bir pırasa yemeği yapmak istedim, zeytinyağlı ve sağlıklı olsun dedim.

 

Live A+ - Dinçer Çetin'in Sağlıklı Beslenme Notları - Kırmızı Pancar ve Bal Kabaklı Pırasa

Live A+ – Dinçer Çetin’in Sağlıklı Beslenme Notları – Kırmızı Pancar ve Bal Kabaklı Pırasa

 

Üç ana malzememiz var; bir kilo kadar pırasa, dört yada beş adet saplarıyla beraber kırmızı pancar ve bir dilim bal kabağı. Önce kırmızı pancarın saplarını küçük küçük doğrayarak geniş bir pilav tenceresine koydum. Üzerine önce pırasayı, sonra küp şeklinde kesilmiş kırmızı pancarı, en son da yine küp şeklinde kesilmiş kabakları koydum. Biraz zeytinyağını üzerinde gezdirip, kapağını kapattım ve orta ateşte bir ocağa aldım. Yaklaşık on dakika kadar kendi suyunda pişmeye bıraktım, suyunu salıp, çektikten sonra ayrıca ısıttığım bir suyu sebzelerin hemen üzerine gelecek kadar koydum. Tuz, karabiber ve kırmızı biberini de ilave edip, kapağını kapatıp on, onbeş dakika kadar daha pişirdim. Ben pırasayı diri sevenlerdenim, bu haliyle pırasa ve kırmızı pancar taneleri diri olarak kaldı, bal kabakları ise daha kolay piştiği için biraz yumuşadı. Sanırım bir dahaki sefere bal kabaklarını beş dakika daha sonra tencereye koymak daha akıllıca olacak. Dinlendikten sonra soğuk olarak yediğimde tam bir lezzet ve renk şöleni vardı masamda. Deneyin beğeneceksiniz.

 

Live A+ - Dinçer Çetin'in Sağlıklı Beslenme Notları - Brokoli Çorbası

Live A+ – Dinçer Çetin’in Sağlıklı Beslenme Notları – Brokoli Çorbası

 

Bu hafta evimizdeki ikinci yemek ise kışın vazgeçilmezlerinden çorba. Bu aralar her hafta bir sebze çorbası yapıyoruz, inanılmaz lezzetli oluyor. Ama bence içerisinde ilik olduğu anda harika bir lezzete bürünüyor çorba. Tamam, bunun çok sağlıklı olmadığını kabul ediyorum, özellikle kilo sorunu olanlar için. Ama sağlıklı olanlarımız ve çocuklar için oldukça yararlı, besleyici ve lezzetli. Bunun için kasabınızdan ilik içeren kemiklerden almanız lazım. Özel hazırlanmış olanlarından bulabilirseniz, pişince iliklerini çok kolaylıkla çıkarabilirsiniz, esas lezzeti verecek olan bu ilikler. Bir kilo kadar iliği iki litre kadar suda haşlamaya başlıyoruz. Bu esnada kötü kokmaması ve lezzeti artırması için ben taze biberiye atıyorum suyun içerisine, et suyuna çok yakışıyor. Yaklaşık otuz ile kırk dakika haşlandığında artık ilikler kemiklerden çıkabilecek hale geliyor. Küçük bir çay kaşığı yardımıyla bunları çıkarıp, suya katın, kemikleri de çıkarıp dışarı alın. Bu noktada elinizde harika yağlı bir et suyu var. Ben buna bulabilirsem doğal mantar atıp nefis bir kremalı mantar çorbası yaparım ama bu hafta pazarda mantar bulamadım. Ben de brokoli, yer elması ve çok az balkabağı kullandım, ama esas malzeme brokoli. Çok az da taze zencefill ve zerdeçal koydum. Bunları suya atıp, haşlamaya devam ettim, on – on beş dakika kadar, sebzeler ezilecek hale geldiğinde ise bir blender ile bunları iyice ezdim. Üzerine zeytinyağı, tuz ve karabiber ekleyince çorbanız hazır.

Afiyet olsun.

Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış.

Bikem Cİngöz 12 Aralık 2019

Dinçer Bey bu enfes brokoli çorbanızı yapmayı ilk fırsatta deneyeceğim 🙂

Lütfen aşağıdaki kodları giriniz (captcha) *

İlginizi Çekebilir
Onun Adı Gevrek

Onun Adı Gevrek

24 Ekim 2015
303 views
Sizi Daha Akıllı Yapacak 7 Hobi

Sizi Daha Akıllı Yapacak 7 Hobi

31 Ağustos 2015
2.492 views
Slow Saloon

Slow Saloon

30 Ağustos 2015
226 views
Karpuzun Sağlığa Faydaları

Karpuzun Sağlığa Faydaları

01 Ağustos 2015
325 views
AIKIDO: İkkyo- İlk Ders

AIKIDO: İkkyo- İlk Ders

26 Temmuz 2015
308 views
Bunlar da var!
iOS 8’E GEÇİŞ NOTLARI

iOS 8’E GEÇİŞ NOTLARI

18 Eylül 2014
67 views
Karpuzun Sağlığa Faydaları

Karpuzun Sağlığa Faydaları

01 Ağustos 2015
325 views
HOŞÇAKAL ROBIN WILLIAMS

HOŞÇAKAL ROBIN WILLIAMS

13 Ağustos 2014
315 views
10 KASIM

10 KASIM

09 Kasım 2014
886 views
24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ

23 Kasım 2014
296 views