HOŞGELDİN SİRİ

APPLE REST DEDİ

Live A+ 1. Yaşgünü Kitap Çekilişi Sonuçları

Başarılı İnsanların Kaçındığı 15 Zaman Kaybettirici

NEDEN LED ZEPPELIN?

Misafir 11 Şubat 2015
142 views

John Grisham‘ın The Partner kitabı, çalıştığı şirketten doksan milyon doları çalıp kaçan ortaklardan birinin kurgu öyküsünü anlatır. Kitabın arka kapağında, hemen her romanda olduğu gibi, özet, kitabı almaya özendirici bilgi verilir. Arka kapağı okuyunca konu hakkında şöyle bir genel fikir sahibi oluruz. “Haa! adam malı götürmüş…”

Çok güzel bir “parayı al ve kaç” romanıdır başından sonuna dek.

Sonunu anlatmayalım, farklıdır, öneriyoruz, merak eden okur. Başlangıcı çok ilginçtir;

“They found him in Ponta Porã…” diye başlar. Daha ilk satırında kitap hakkında en merak edilen soruya yanıt verilir, gizem çözülür fakat bu kitabın sürükleyiciliğini hiç etkilemez, okuyanı alır, götürür. The Partner öncesinde de bu yöntem kullanılmıştır sanırım. Ben ilk kez orada rastladım.

Şimdi ben de aynı yöntemi uygulayıp bu yazının konusunu belirten soruya kendi yanıtımı pattadanak veriyorum:

Çünkü Led Zeppelin yaşama ilişkin en çok öğeyi içeren Rock & Roll grubudur. İngilizcede “larger than life” diye abartılı bir tamlama vardır. Hiç bir şey yaşamdan büyük değildir ama Led Zeppelin en yakınında olan müzikal varlıktır.

Live A+ - Led Zeppelin

Live A+ – Led Zeppelin

Sevginin her türü, neşe, üzüntü, kaygı, öfke, gizem, kayıp, ayrılık, bol bol bol bol cinsellik, geçmişe özlem, mitoloji, yüzüklerin efendisi, din, tanrı, şeytan, melekler, blues, Asya, AfrikaAmerika‘ya özgü ve aklınıza gelen her konu kendilerinden önce gelen blues, folk, country ve erken Rock & Roll öncülerinin hemen hepsi özümsenip, daha World diye bir müzik kavramı yokken Asya ve Afrika ezgileri ve eşi – benzeri olmayan bir bestecilik ve söz yazarlığı ile şekillendirilip, ilk notada hemen farkedilen özgünlükle, Jimmy Page ve John Paul Jones‘un Led Zeppelin öncesinde uzun yılları kapsayan stüdyo müzisyenliği ustalığı, çeşitli gruplardaki deneyimleri, Robert Plant ve John Bonham‘ın göreli tazelik ve aşırı hevesli atılganlıkları bir potada yoğurularak tartışılmaz enstrümental ve vokal virtüözite ve Jimmy Page‘in sihirbaz yapımcılığı ile üretilmiştir Led Zeppelin‘in müziği, özetleyebilirsek… Led Zeppelin bir konser grubu olarak ta bilinir. Bütün bunların bir de canlı performanslarda bambaşka birer parça gibi doğaçlama ile yorumlandığını düşünün.

Görüntülü kaydedilmiş (bizce) en iyi performanları olan 1970 Royal Albert Hall konserinin tümünü aşağıdaki YouTube videosundan izleyebilirsiniz:

Yukarıda saydığımız öğelerin büyük bir bölümü Pink Floyd, QueenGenesis, Deep Purple, Black Sabbath, Peter Green’s Fleetwood Mac, ELPCream, Yardbirds, Traffic, AC DC, Jimi Hendrix Experience, DoorsBeatles, Rolling Stones ve benzeri Rock & Roll gruplarında bulunabilir fakat hiç biri yaşamı Led Zeppelin kadar içermez. Bunu bu muhteşem grupları aşağılamak veya kıyaslamak için söylemiyoruz. Hepsinin yeri ayrıdır. Çoğunun Led Zeppelin‘den üstün oldukları noktalar olabilir. Salt Led Zeppelin‘in farkını sattıkları albüm sayısı ve kırdıkları izleyici rekorlarını söz konusu bile etmeden dilimiz döndüğünce anlatmaya çalışıyoruz.

Şu iki örneği vermeden geçersek yazı eksik kalır diye düşünüyoruz. 1968’de kurulup 1980 yılında davulcuları John Bonham‘ın ölümüyle dağılan grup 10 Aralık 2007’de Londra‘da Ahmet Ertegün‘ü anmak ve Ertegün Vakfı‘na gelir sağlamak için yapılan konserde bir araya geldi. Davulda oğul Jason Bonham vardı. Atlantic müzik şirketine bağlı çalışmış ve çalışan bir çok dev grup ve sanatçı bir kaç parça ile konserde yer aldılar. Led Zeppelin 16 çok bilinen konser zımbalarını çaldı. Etkinlik biletleri internet üzerinden başvuru ve kura yöntemi ile dağıtıldı. 20.000 bilet için 20.000.000 başvuru yapıldı ve site açıldığı gün çöktü.

2014 yılında Jimmy Page, Led Zeppelin‘in albümlerini en son analog ve sayısal örnekleme teknolojilerini kullanarak, plak ve cd olarak yeniden kaydetti. Bu albümler piyasaya çıkınca tümü de Billboard‘un 200 albümlük listesine yeniden giriş yaptı.

Led Zeppelin hakkında ayrıntılı kronolojik ve ansiklopedik bilgi internet’te bolca var. Stüdyo albümlerindeki tüm parçaları ve konserlerinin hemen hepsini Youtube‘da bulabilirsiniz. Doğal olarak biz mp3 veya flv değil orijinal cd veya olası ise en güzeli plaktan analog olarak yaşanmasını öneririz.

Biz sevenleri onları “Tüm Zamanların En Büyük Rock & Roll Grubu” olarak görüyoruz ve insanları Yüzüklerin Efendisi kitabına yapılan tanımlama benzeri ikiye ayrıyoruz. Led Zeppelin‘i sevenler ve sevecek olanlar…

Müziksiz bir yaşam hatadır.
Friedrich Nietzsche

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
AIKIDO: Yaşam Enerjisi İle Uyumun Yolu

AIKIDO: Yaşam Enerjisi İle Uyumun Yolu

10 Temmuz 2015
173 views
BEST OF CREAM

BEST OF CREAM

08 Nisan 2015
43 views
NIRVANA UNPLUGGED IN NEW YORK

NIRVANA UNPLUGGED IN NEW YORK

12 Şubat 2015
105 views
MİSAFİR YAZAR

MİSAFİR YAZAR

25 Aralık 2014
23 views
ERKEKLER VE YOGA

ERKEKLER VE YOGA

25 Aralık 2014
326 views
Bunlar da var!
Tekrar Tekrar İzlenen Filmler

Tekrar Tekrar İzlenen Filmler

19 Ekim 2015
2.343 views
EN İYİ AKILLI TELEFONLAR

EN İYİ AKILLI TELEFONLAR

14 Aralık 2014
65 views
Stresi Azaltan Turistik Harita

Stresi Azaltan Turistik Harita

23 Aralık 2015
63 views
Onun Adı Gevrek

Onun Adı Gevrek

24 Ekim 2015
165 views
HOŞÇAKAL ROBIN WILLIAMS

HOŞÇAKAL ROBIN WILLIAMS

13 Ağustos 2014
182 views
Geleceğin Dünyası Nasıl Olacak?

Geleceğin Dünyası Nasıl Olacak?

25 Ağustos 2015
2.789 views
LEZZETLİ VE SAĞLIKLI ET PİŞİRME

LEZZETLİ VE SAĞLIKLI ET PİŞİRME

04 Şubat 2015
810 views