Geleceğin Dünyası Nasıl Olacak? (II)

Prince’in Olduğunu Muhtemelen Bilmediğiniz 6 Ünlü Şarkı

DOS OYUNLARINI ÖZLEDİNİZ Mİ?

Live A+ 1. Yaşgünü Kitap Çekilişi

Sizi Daha Akıllı Yapacak 7 Hobi

Kişisel Gelişim, Sağlık 31 Ağustos 2015
2.106 views

 

Kimileri bir hobi ile ilgilenmeyi boşa zaman geçirmek olarak değerlendirse de, hobilerin hayatımızdaki yeri ve bize katkıları asla yadsınamaz. Özellikle modern hayatta, kişilerin ilgi alanlarına giren bir hobi sahibi olmaları, hayatın temposu ve günlük problemlerden belli süreliğine kaçış sağlamaları açısından önemli.

 

Live A+

 

Üstelik bir hobi sahibi olmanın kişiye olumlu etkileri sadece hobiye ayrılan zamanla da sınırlı değil. Benzer şekilde sadece hoşça zaman geçirmekten ve rahatlatmaktan öte katkılar sağladıkları da artık bilimsel bir gerçek.

 

Uzun yıllar boyunca, insanların belirli bir zeka seviyesi ile doğduğu ve hayatımız boyunca yapacağımız en üst düzey zihinsel etkinlikler sayesinde en fazla bu potansiyel kadarını kullanabileceğimiz, verilenin ötesine geçemeyeceğimiz düşünülürdü.

 

Ancak şimdi bilim insanları bu potansiyelin gerçekten geliştirilebileceğini ispatladılar. Artık biliniyor ki yeni yetenekler kazanmak, nöronlar arasında yeni bağlantılar yaratarak beynin daha hızlı ve daha iyi kazanmasını sağlamaya yardımcı oluyor.

 

Live A+

 

Hobiler bu anlamda hem başka dünyalara geçiş sağlamaları hem de yukarıda belirtildiği gibi zihinsel potansiyeli geliştirmeye yardımcı olmaları anlamında çok önemli yere sahipler. Üstelik, bu katkıyı sağlamaları için çok da kompleks veya spesifik hobiler olmaları da gerekmiyor. İşte size her yaştan herkesin uygulayabileceği ve fayda sağlayabileceği 7 basit hobi:

 

1. Bir müzik enstrümanı çalmak

 

Live A+

 

Herhangi bir enstrüman çalmak yaratıcılık, analitik yetenekler, dil, matematik, ince motor becerileri ve daha birçok yönden gelişmeye yardımcı olmaktadır. Bazı uzmanlar takım sporlarının da benzer muhteşem faydaları taşıdığını iddia etmektedirler. Ancak, enstrüman çalmak, birçok başka aktivitenin sağlamadığı bir faydayı da beraberinde getirir. Bu da, beynin her iki lobunu birbirine bağlayan sinir ağlarının, yani diğer adıyla Corpus Callosum’un güçlenmesini ve yeni bağlar oluşturmasını sağlamasıdır.

 

Live A+

 

Gelişmiş bir Corpus Callosum, yönetsel yeteneklerin, hafızanın, problem çözümünün ve genel olarak beyin fonksiyonlarının iyileşmesine yardımcı olur. Hem de hangi yaşta olursa olsun.

 

2. Okumak

 

Live A+

 

Okumanın bu listede olması bir ayıp olarak da değerlendirilebilir zira zaten herkesin mutlaka yapıyor olması gereken bir eylemin hobi olarak nitelendirilmesi biraz manidar. Ancaki ister hobi olarak değerlendirilsin, ister değerlendirilmesin, okuma eyleminin beyindeki olumlu etkileri inanılmaz.

 

En önemlisi, ne okuduğunuzun çok da önemi yok.  “Game of Thrones” okumakla, “Harry Potter” veya bilimsel bir metin okumanın bir farkı yok. Okumak stresi azaltıyor (ülkemizdeki yerel medyayı okumayı bu kapsam dışında bırakmakya fayda var), kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlıyor ve her türlü (kristal, akıcı, duygusal, vb) zekanın gelişmesine yardımcı oluyor.

 

Live A+

 

Müzik enstrümanı çalmakta olduğu gibi, problem çözme yeteneklerinin gelişmesine yardımcı oluyor. Hayatın akışı sırasında farklı parçaların bir araya anlamlı şekilde getirilmesine yardımcı oluyor, şekillerin kavranmasını, süreçlerin anlamlanmasını ve diğer bireylerle ilişkilerin doğru bir şekilde algılanmasını ve yanıtlanmasını sağlıyor.

 

İş hayatında ise, olayların nasıl geliştiğinin daha doğru anlaşılması ve daha üst düzey yönetimsel becerilerin gelişmesine olanak sağlıyor.

 

Kitap okumak her ne kadar bu listenin ikinci sırasında yer alıyor olsa da, hayatımızdaki hobiler Arasında ilk sırasında yer alması için yeterince sebep var.

 

3. Düzenli egzersiz yapmak

 

Live A+

 

Zaman zaman yapılan egzersiz maalesef aynı etkileri yapmaz. Düzenli yapılan, hayatın bir parçası haline getirilmiş egzersiz ara sıra yapılan egzersizden çok daha öte faydalar sağlamakta.

 

Düzenli egzersiz yapıldığında hücreler BDNF adı verilen ve hafıza, öğrenme, odaklanma, konsantrasyon ve anlama fonksiyonlarının gelişmesine yardımcı olan bir proteinle dolar.

 

Live A+

 

Bu süreç aynı zamanda zihinsel keskinlik olarak da adlandırılır.

 

Birçok bilim insanı, tam tersini yapmanın, yani uzun süreler boyunca hareketsiz kalmanın, örneğin günün büyük Bölümü’nün sürekli oturarak geçirilmesinin de tam tersi bir etkiye sahip olduğunu ve beynimizin gösterebileceği kapasitenin çok altında çalışmasına sebep olduğunu söylemektedir.

 

4. Yeni bir dil öğrenmek

 

Live A+

 

Bulmaca çözmek de benzer bir etkiye sahip olsa da, yeni bir dil öğrenmek çok daha pozitif sonuçlar vermektedir. Araştırmalar, birden fazla dil konuşabilen insanların, sadece tek bir dil bilenlere oranla daha iyi bulmaca çözebildiklerini göstermekte. Yeni bir dil öğrenmek, beynin özellikle daha fazla zihinsel performans gerektiren aktivitelerde daha güçlü hale gelmesini sağlıyor. Planlama, probem çözme gibi üst düzey yönetimsel yetenekler de bunların arasında.

 

Live A+

 

Daha da ötesinde, birden fazla dil konuşabilmek, çevrenizde olup bitenlerin daha doğru bir şekilde takip edilebilmesini ve irdelenmesini, dolayısıyla da dikkatinizin doğru yöne yönlendirilmesini sağlayacaktır.

 

Bu aşamada yeni bir dil öğrenmenin, “C” seviye pozisyonlara (CEO, CFO, CIO, CMO…) geçişte eksik halkayı tamamladığını söylemek pek de yanlış olmasa gerek.

 

5. Toplam öğrenme seviyesini arttırmak

 

Live A+

 

Öğrenci psikolojisi, sınav öncesinde mümkün olan en kısa sürede sınava hazırlanmaya dayalıdır. Bu yolla öğrenilenlerin taze kalacağı ve sınav sırasında hatırlanacağı varsayılır. Ancak kısa süre içerisinde öğrenmeye çalışmak ve “tekrarlamamak” tam tersine hızlı bir şekilde unutmaya sebep olur.

 

Yeni bir dil öğrenmenin bizi daha akıllı yapmasının sebebi de budur. Dil öğrenmek birikimsel öğrenme gerektirir. Yani ancak tekrar tekrar üzerinden geçilmesi, öğrenilen gramer kuralların ve kelime dağarcığının sayısız kez tekrarlanması ile başarılabilir.

 

Live A+

 

Birikimsel öğrenme kavramını hayatın her alanına yaymak bu yüzden çok faydalıdır. Önemli olan her türlü bilgiyi kaydederek hem özel hayatta, hem de iş hayatında bu yaklaşıma göre davanarak yaşamak mümkün. Okuduğunuz kitaptan aldığınız notların üzerinden geçmek, son yapılan görüşmedeki gözlemlerinizi tekrarlamak, veya küçük bir günlük tutarak dikkatinizi çeken ayrıntıları kayda geçirmek bu anlamda oldukça faydalı alışkanlıklar olabilir. Birikimsel öğrenmeyi kişisel gelişim programınıza dahil ederek işe başlayabilirsiniz.

 

6. Beyni çalıştırmak

 

Live A+

 

Sudoku, bilmeceler, bulmacalar, kutu oyunları, video oyunları, kart oyunları ve benzeri her türlü aktivite neuroplasticity işlevinin, yani beynin kendi kendisini geliştirmesinin önünü açar.

 

Bu aktiviteler sayesinde nöronlar arasında yeni bağlantıların yani sinapsların kurulmasını ve temel anlamda beynin kendi kendisini yeniden organize etmesini sağlar.

 

Live A+

 

Başka bir deyişle, beyin hücrelerinin arasında yeni bağlantılar kurulması demek, beynin kapasitesinin artması, dolayısıyla, olayları farklı açılardan değerlendirmemizi, davranış ve duygularımızın sebep ve sonuçlarını daha iyi anlamamızı sağlar.

 

Bu kapsamda neuroplasticity aktiviteleri duyularımızla ilgili kayıpların, örneğin kulak çınlamalarının da önlenmesine, dolayısıyla genel sağlığımızı korumamıza yardımcı olurlar. Yüksek oranda neuroplasticity uygulayan bireylerin kaygı ve depresyon gibi problemleri daha az olacağı gibi, öğrenme ve hatırlama gibi yetenekleri de daha hızlanacaktır.

 

7. Meditasyon yapmak

 

Live A+

 

Dalai Lama, 1992 yılında, bilim insanı Richard Davidson’un meditasyon yaparken kendi beynini incelemesini ve istemli olarak belirli beyin dalgalarını üretip üretmediğini kontrol etmesini istemiştir. İnceleme sırasında görülmüştür ki, beyin dalgaları Dalai Lama ve diğer rahiplerin meditasyon sırasında girdikleri ruh hallerini açık bir şekilde yansıtmıştır.

 

Araştırmanın tamamı 2004 yılında Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayımlanmış ve büyük ilgi görmüştür.

 

Live A+

 

Araştırma sonuçları göstermiştir ki, meditasyon sırasında kişi kendi beyin dalgalarını kontrol ederek istediği zamanda istediği hissi yaşayabilmektedir. Bu durum, dileyen kişinin, yapacağı önemli bir pazarlıktan önce daha kuvvetli, daha güvenli veya daha etkileyici hissetmesini sağlayabilmesi anlamına gelmektedir.

 

Bu durumun ana fikri, beynin ihtiyaca göre kendini geliştirebilmesi, şekillendirebilmesidir. Farklı aktiviteler, beynin farklı bölgelerine etki etmektedir. Bu sayede meditasyon yapan kişi kendi zayıf gördüğü özelliklerinin üzerine giderek kendisini o yönde geliştirebilir, kuvvetlendirebilir.

 

Yazının orijinali: Business Insider

Görseller: İnternet

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Bunlar da var!
Geleceğin Dünyası Nasıl Olacak? (IV)

Geleceğin Dünyası Nasıl Olacak? (IV)

23 Ağustos 2015
174 views
Déjà Vu Mu Dediniz?

Déjà Vu Mu Dediniz?

14 Ocak 2016
82 views
Geleceğin Dünyası Nasıl Olacak?

Geleceğin Dünyası Nasıl Olacak?

25 Ağustos 2015
2.668 views
“Adiós” Buena Vista Social Club

“Adiós” Buena Vista Social Club

30 Haziran 2015
50 views
KADER CESURLARA GÜLER – JOHN WICK

KADER CESURLARA GÜLER – JOHN WICK

25 Ocak 2015
26.791 views
MİSAFİR YAZAR

MİSAFİR YAZAR

25 Aralık 2014
20 views
Microsoft’tan PC Devrimi: Splendo

Microsoft’tan PC Devrimi: Splendo

20 Haziran 2015
51 views
SENİN SANATIN SENİN SERGİN!

SENİN SANATIN SENİN SERGİN!

17 Mart 2015
15 views